Erişilebilirlik beyanı

Temel bilgiler

Bu sayfalar Blind Friendly Web, WCAG 1.0 metodolojisi gereğince ve 81/2006 sayılı yasa ile değiştirilmiş ISVS (kamu idaresi bilgilendirme sistemleri) konulu 365/2000 sayılı yasa gereğince erişebilir web kurma kuralları ile ilgili tüm önemli esasları karşılanmaktadır. Metodolojik talimatı (PDF, 231 kB) 64/2008 sayılı Engelli Kişilere Ait Web Sayfaları Aracılığıyla Kamu İdare İnfazı İle İlgili Bilgilerin Yayınlanma Şekli konulu yönetmeliğe (erişebilirlik yönetmeliği) bağlıdır.

Web içeriği

Web yazı tipi göreceli üniteler aracılığıyla belirlenmiş olup büyümesi ve küçülmesi internet tarayıcı ayarı ile yapılır. Yani harflerin boyutu düzeltmek istiyorsanız Görünüm → Metin boyutu menüsünde yazı tipi boyutunu düzeltebilirsiniz.  

Web’in tüm içeriği hiyerarşik olarak düzenlenmiştir. Web’in hiyerarşisinin neresinde mevcut bulunduğunuza dair bilgilere "breadcrumb navigasyonu" yardımıyla ulaşırsınız (Buradasınız:)

Tüm sayfaların web yapısına göre yapılmış özeti web haritası şeklinde mevcuttur.

Erişim anahtarı (accesskeys)

Bu web’i gelişmiş formatlama olmadan tarıyorsanız sayfaların içinde hareketlerinizi aşağıdaki erişim anahtarı kolaylaştırır.

Tavsiye edilen tarayıcı geliştirilmesi

Bu web’te seçilmiş bilgiler (dokümanlar) PDF, DOC, XLS veya PPT formatlarında sunulabilir. Bu özel formatlar XHTML şeklinde erişilmeyen formatlama ve matbaalık unsurlarının korunmasını sağlar.

  • PDF dokümanlarını görüntülemek için Acrobat Reader programını bedava indirmeniz mümkündür
  • DOC, XLS ve PPT dokümanlarını görüntülemek için ilgili program programını bedava indirmeniz mümkündür.

İrtibat

Bu web’in içeriğine ulaşma sorunu veya çalışmaz durumu olduğunda webmaster ile irtibata geçiniz, lütfen.